Svakodnevne boje kojima smo izloženi imaju značajan utjecaj na naše osjećaje, ideje i postupke.
Boje imaju dubok učinak na našu podsvijest, od grimizne boje znaka stop do plave boje neba.
Psihologija boja ključni je element koji treba uzeti u obzir u svijetu web dizajna.
Dizajneri mogu stvoriti uspješno korisničko iskustvo uzimajući u obzir kako nijansa utječe na to kako doživljavamo web stranicu.
U ovom dijelu ćemo pogledati psihologiju boje u web dizajnu i kako se ona može primijeniti da se napravi web stranica koja je estetski ugodna i privlačna za korisnike.
Proučavanje utjecaja boja na ljudsko ponašanje i emocije poznato je kao psihologija boja.
To je priznanje da boje imaju emocionalni utjecaj na ljude i da način na koji percipiraju boju može utjecati na njihov proces donošenja odluka.
Crvena se, na primjer, često povezuje s uzbuđenjem, strašću i hitnošću, dok se plava često povezuje sa smirenošću, povjerenjem i pouzdanošću.
Boja se može koristiti za postavljanje raspoloženja i izazivanje emocionalne reakcije kod gledatelja.
Boja može biti moćan alat u web dizajnu za prenošenje poruke robne marke i stvaranje pozitivnog korisničkog iskustva.
Boja se može koristiti za izazivanje specifičnih emocija, kao i za stvaranje povjerenja i autoriteta.
Također se može koristiti za privlačenje pozornosti korisnika na određena područja web stranice isticanjem važnih informacija.
Prilikom dizajniranja web stranice važno je uzeti u obzir shemu boja i emocije koje ona prenosi.
Na primjer, web mjesto koje prodaje proizvode za zdravlje i dobrobit može koristiti zelenu i plavu kako bi stvorilo osjećaj smirenosti i povjerenja.
Web stranica koja prodaje visokoenergetske sportske proizvode, s druge strane, može koristiti crvenu i narančastu kako bi stvorila osjećaj uzbuđenja i hitnosti.
Boja se može koristiti za poboljšanje korisničkog iskustva a i za izazivanje pozitivnog emocionalnog odgovora.
Korištenje kontrastnih boja za tekst i pozadinu može pomoći korisnicima u čitanju i razumijevanju informacija na web stranici.
Korištenje različitih boja za označavanje poveznica i gumba može pomoći korisnicima u kretanju web stranicom i pronalaženju potrebnih informacija.
Međutim, imajte na umu da previše boja može biti neodoljivo i ometajuće.
Kako biste stvorili vizualno privlačnu web stranicu koja zaokuplja korisnike, a da ih ne opterećuje, boju treba koristiti strateški i štedljivo.
Kada je u pitanju korištenje boja u web dizajnu, dosljednost je ključna.
Korištenje dosljednih boja na web stranici stvara osjećaj jedinstva i pomaže u jačanju poruke marke.
Dosljednost boja također pridonosi korisnikovom osjećaju bliskosti i udobnosti, što može dovesti do pozitivnog korisničkog iskustva.
Osim stvaranja vizualno privlačne web stranice, strateška upotreba boja može poboljšati optimizaciju za tražilice (SEO).
Tražilice kao što je Google koriste algoritme za određivanje relevantnosti i kvalitete web stranice.
Boje povezane s pozitivnim emocijama mogu pomoći u stvaranju pozitivnog korisničkog iskustva, što dovodi do duljeg trajanja sesija, nižih stopa napuštanja početne stranice i u konačnici poboljšanog poretka u tražilicama.
Psihologija boja u web dizajnu moćan je alat za stvaranje pozitivnog korisničkog iskustva i poboljšanje optimizacije za tražilice.
Razumijevanje emocionalnog utjecaja boje i njezino strateško korištenje može pomoći u prenošenju poruke marke, usmjeravanju pogleda korisnika i stvaranju osjećaja bliskosti i povjerenja.
Dizajneri mogu stvoriti vizualno privlačnu web stranicu koja privlači korisnike i pojačava poruku robne marke dosljednom i štedljivom upotrebom boja.