Sve o registraciji i provjeri dostupnosti za ime domene, kako odabrati pravo ime za domenu i što sve trebate znati prilikom kupnje domene.
Želite otvoriti online posao ili započeti izradu web stranice za blog, portfolio, novosti, proizvode i usluge onda vam je potrebna domena web stranice. Kada kažete kupnja naziva domene to zvuči pomalo komplicirano no postupak je zapravo jako jednostavan.
U ovoj objavi saznati ćete sve o domenama i njihovim nastavcima, kako odabrati onu koja je vama potrebna i koraci koje je potrebno poduzeti za provjeru dostupnosti domene i registraciju.
Pitanje je gdje je vaša web stranica? Napravili ste web stranicu i što sada? Potrebno je web stranicu staviti na računalo odnosno server koji je stalno online i koji će posluživati vašu web stranicu posjetiteljima. Svako računalo ima svoju IP adresu za komunikaciju sa drugim računalima koja služi tome da se svako računalo identificira pomoću jedinstvenog broja i da se omogući komunikacija. Komunikacija se ostvaruje svaki puta kada učitate novu stranicu određenog web sjedišta na način da vaše računalo daje zahtjev određenoj IP adresi za određeni sadržaj koji onda traženi server daje.
Jednostavno rečeno IP je domena. Da objasnimo, ljudima je teško pamtiti IP adrese te smo uveli nazive poput www.jutarnji.hr ili večernji.hr. Nazivi su vezani za određenu IP adresu odnosno server koji poslužuje te stranice.
Da bismo upisivanjem imena neke stranice dobili sadržaj sa nekog servera koristi se sustav posrednik i naziva se Domain Name System (DNS) koji za vas prevodi IP adrese u imena i obrnuto. Ti nazivi se zovu imena domena.
Što vi posjećujete kada surfate? Upisujete naziv domene u adresnu traku ili u Google i dobivate rezultate sa raznim imenima raznih web stranica, sve te web stranice nalaze se na jedinstvenim IP adresama koje DNS server tamo negdje gore u milisekundama pretvara iz imena u IP adresu i obratno kako bi vi imali učitane web stranice koje posjećujete a da ne primijetite nikakve brojeve već samo vidite nazive domena.
Web domena se sastoji od dva dijela naziva, prvi dio je vaše brend ime i prva stvar koju ljudi zapamte, naziva se second-level domain, drugi dio je Top-level domain koji je određeni nastavak iza točke u nazivu. Najpopularnije ekstenzije top-level domena su .com od commercial, .net od network, .org od organisation i slično.
Neke domene su skuplje od drugih i trenutno ih ima oko 1500 u ponudi poput domena na razini države .hr i slično.
Domena se kupuje kroz domain registrar tvrtku za upravljanje nazivima domena i moguće je uzeti zakup na godinu i više. Domene koje se kupe nisu u trajnom vlasništvu te se registracija produžuje svake godine ili godina te je resgistrar zadužen da vas obavijesti o isteku domene.
Domene koje se kupuju na recimo regica.hr iskonovom registraru mogu koštati i do 13 eura za neku jeftiniju varijantu .com domene. Domenu možete dobiti i besplatno kod raznih hosting paketa koje kupite za svoje web stranice.
Kupnju domene možete ostvariti nevezano za to posjedujete li hosting, time dobivate vrijeme za izradu web stranica a osigurali ste da je domena u vašem vlasništvu.
Izrazito važan korak kod vaše online prisutnosti je pamtljivo ime za vaše poslovanje jer može imati pozitivan ili negativan utjecaj na vaš brend. Odabir imena može biti kompliciran.
Istina je da postoji puno naziva domena i njihovih varijacija no vjerojatno su popularne i lako pamtljive domene zauzete. Nema potrebe za očajavanjem jer je potrebna samo vaša volja kako bi se odabralo pravo ime domene.
Kreativne lako pamtljive domene uvijek su bolje od nekakvih generičkih sa ključnim riječima u nazivu. Pokušajte povezati svoj brend i okupaciju sa kratkim nazivom poslovanja. Odmah u startu kroz odabir imena domene možete utjecati da vas potencijalni klijenti percipiraju kao pouzdane i od povjerenja, to je moguće postići kratkim lako pamtljivim nazivima.
Stavite se u obuću vašeg posjetitelja i potrošača te zamislite kakav psihološki učinak ima određeni nastavak domene za percepciju vaše web stranice. Trenutno je .com još uvijek standardna domena i domena kojoj se vjeruje, za povjerenje možete uzeti i državnu domenu a o ostalima razmislite kakav učinak postižu domene poput .info, .eu, com.hr i slično.
Kod odabira domene vodite se pravilom da je kraće bolje. Što kraća domena koja može povezati vaše poslovanje sa nazivom je u očima Google poželjna i rezultira većim rangiranjem. Koliko kratko? Pokušajte dobiti ime domene do 5 znakova ili maksimalno 14, no što je kraće to se lako pamti i bolje izgleda na marketing materijalima.
Kako posjetitelji ne bi išli vašoj konkurenciji naziv vaše domene trebao bi biti kratak, lako pamtljiv i sa lakim izgovaranjem. Svakako izbjegavajte brojeve u domeni i specijalne znakove.
Koraci za kupnju domene:
Url: https://www.zagrebwebusluge.com/izrade-web-stranica/kako-kupiti-domenu-za-web-stranicu/