Kao web dizajner zaduženi ste za kompletan sadržaj i izgled web stranice kao što je font, grafika i boja, odgovorni ste za izgled i raspored izbornika kao i za sve druge detalje.
Web dizajner pomoću strategije dizajnira web stranicu kojom je jednostavno kretati se i koja je praktično web mjesto kroz korisničko sučelje. Za izradu vizualnih elemenata koriste se programi za dizajniranje. Izgled i dizajn stvara web dizajner i odgovoran je da stranice izgledaju dobro.
Postoji puno istraživanja tržišta koja govore o tome da većina klijenata procjenjuju vjerodostojnost naziva firme i poslovanja prema izgledu njihovih web stranica. Prvi dojam koji klijenti i posjetitelji steknu u prvih nekoliko sekundi temelji se na logotipu i nazivu te samom dizajnu web stranica. Web dizajner je zadužen za dizajn i izgled koji ima utjecaj na posjetiteljev dojam o stranici i tvrtki.
Premda prema popisu deficitarnih zanimanja Hrvatskog Zavoda za Zapošljavanje web dizajner nije deficitarno zanimanje, ovaj posao je dosta tražen na tržištu kao usluga i kao zaposlenje. Tvrtke postaju sve više svjesnije da im je potrebna web prisutnost i dobra web stranica.
Ovu potrebu za web dizajnerima prate i pristojne plaće u industriji koje za početne pozicije nude i do 12000 eura godišnje što se iskustvom i radom dosta uvećava.
Nastavite čitati kako bismo zajedno otkrili što znači biti uspješan web dizajner.
Što dizajner web stranice svakodnevno radi?
Kako biste razumjeli odgovara li vam posao web dizajnera najbolje je početi od onoga što dizajneri rade svaki dan:
Za web dizajnera postoje određena znanja koja možete savladati kako biste krenuli u tom karijernom putu. Dizajner web stranica mora savladati određene vještine za radno mjesto i tehnička znanja koja se konstantno unaprjeđuju.
Dizajner prenosi svoje i ideje klijenata na web stranicu, radi istraživanje ciljane publike i to sve radi kroz razgovor sa tvrtkom gdje je potrebno razumijevanje svih sudionika kako bi se spojile želje i mogućnosti sa ciljevima.
Dobar web dizajner samostalno kontaktira klijenta i objašnjava sve poteškoće, informira o tijeku projekta i to je komunikacija koja je već nadogradnja od temeljnih komunikacijskih vještina.
Web dizajner često radi na više projekata odjednom i surađuje sa više tvrtki odjednom te je za uspješan posao presudno uspješno upravljanje vremenom.
Suradnja se na projektu ne odvija samo između web dizajnera i klijenta već i sa grafičkim dizajnerom, piscem sadržaja ili drugim tehničkim osobama u IT-u. Iz tog razloga potrebna je dobra sposobnost slušanja, prihvaćanja argumenata i suradnje.
Kako bi sustav boje i tipografije, simetrija i proporcije bile što bolje prikazane koriste se razne najbolje dizajnerske prakse za vizualni dizajn. Potrebno je dobro razumijevanje principa dizajna za stvaranje vizualnih elemenata za web stranice kao temeljni dio posla dizajnera web stranica.
Kako korisnici i posjetitelji percipiraju stranicu i kako se osjećaju tiče se dizajna korisničkog sučelja ili UX dizajna. Odgovornost web dizajnera je stvarati pozitivno korisničko iskustvo, jednostavnu navigaciju uz vizualno ugodan doživljaj.
Dosta je bitno ciljano tržište koje koristi usluge tvrtke ali i publika koja ima određene radnje i očekivanja od dizajna i korištenja web mjesta, što web dizajner istražuje i prati.
Određeni programi koji imaju sve mogućnosti i potrebe za web dizajn, izradu predložaka, obradu slika i stvaranje maketa a koriste se i za stvaranje vizualnih elemenata su Adobe paket, CorelDraw ili Inkscape. Tu je potrebno da web dizajner posjeduje dobre vještine u radu sa tim programima.
Web dizajner mora posjedovati temeljno znanje u HTML-u i CSS kodu ne samo za razumijevanje web stranica već i za manipulaciju sa dizajnim, fontom i smještajem rasporeda elemenata.
Premda mnogi web dizajneri imaju diplome iz web dizajna moguće se zaposliti i sa srednjom školom ili ekvivalentom obrazovanja sa certifikatima.
Studijski programi uključuju diplomu iz računalnih znanosti sa specijalizacijom za dizajnera web stranica. Tim obrazovanjem možete steći znanja u raznim računalnim vještinama, načinu rješavanja problema i dizajniranja. Sa studijskim programom iz računalnih znanosti birate jednu ili više specijalizacija.
Poneki studiji pružaju mogućnost na drugoj ili trećoj godini odabir užih specijalizacija poput programiranja, administracije sustava, web dizajna i administriranja baza podataka. Diploma prvostupnika dizajna web stranica uska je specijalizacija za web dizajn gdje se koriste Adobe programi i jezici za dizajn.
Što možete napraviti nakon obrazovanja za web dizajnera? Možete se zaposliti u većoj agenciji za web dizajn i možete početi dizajnirati web stranice za sebe ili klijente.
Tu do izražaja dolazi način na koji ćete doći do klijenata, dok za agenciju već postoji portfolio radova vi ćete svoje radove kako biste uvjerili klijente morali raditi iz početka odnosno od dna. Za početak možete raditi web dizajn iz usluge kako biste došli do recenzija i početnih radova.
Dok se za web dizajn portfolio smatra bitnom stavkom u dovođenju novih klijenata to ne mora biti i jedini način. Iz prakse može se reći da su preporuke možda i bitnije od portfelja radova.
Za kraj Vam možemo savjetovati da istaknete svoje kompetencije na temelju obrazovanja i posjedovanja vještina te kao web dizajner ponudite svim poznanicima i tvrtkama bez web stranica svoje usluge.
Url: https://www.zagrebwebusluge.com/razvoj/web-dizajner/